Restoranlardan Yerli Ürün Seferberliği

Restoranlardan Yerli Ürün Seferberliği

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES), Türkiye genelinde sayıları 10 bini bulan restoran, lokanta ve kafeterya gibi üye şubelerinde kullanma için mutfak araç gereçleri ve gıda ürünleri kararı alındı.

Derneğin bu kararı sayesinde hem yıllık 500 milyon doları bulan ithalatın engellenerek geçerli bulunan açığın azaltılmasına katkıda bulunulması, yerli sanayici ve üreticinin desteklenmesine önem veriliyor.

Derneğin bu kararı sayesinde mutfak araç ve gereçlerin yıllık 500 milyon doları bulan ithalatın önüne geçilebilecektir.

Derneğin söz konusu kararıyla hem üreticilerin, hem de sektör için endüstriyel ürünler imal eden yerli sanayicilerin desteklenmesi hususunda çeşitli bilinçlendirme kampanyaları yapılacaktır. Restoran, lokanta ve kafeteryalarda iğneden ipliğe kullanılan her şeyin yerli olması için bir seferberlik içinde olacaklarını kaydederek, mesela Türkiye’nin yıllık muz tüketiminin neredeyse yarısı ithal. Bundan sonra Anamur muzu, Kars kaşarı gibi Türkiye’den tüm bölgelerine özel ürünleri kullanılacaktır. Türkiye’nin endüstriyel mutfak ürünleri ihracatında başarısına da derneğin bu alandaki ihracat tutarının yıl sonunda 2 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini, Türkiye’nin bu alanda 125 ülkeye mal satıldığını dernek bildirdi. TÜRES, derneği endüstriyel mutfak ürünleri ithalatında Avrupa’da İtalya’dan sonra ikinci sırada yer aldıklarını belirterek, “Sektörümüz bu kadar başarılı iken ithalat yapmayı doğru bulmadılarını” belirtti.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *